مجموعه کتابستان با بهره گیری از کادر تخصصی قوی برای ارائه خدمات چاپ و انتشار کتاب آمادگی دارد.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

  • ارتباط با ما (از ساعت 8 تا 22)

    09145874352 آقای مطهری

کتاب پیشگیری از وقوع جرم با طراحی فضای شهری منتشر شد.

کتاب پیشگیری از وقوع جرم با طراحی فضای شهری

کتاب پیشگیری از وقوع جرم با طراحی فضای شهری نگارش دکتر محمد رحیمی (مدرس دانشگاه)، دکتر یعقوب علی زاده، (عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور) و صمد عالی (مدرس دانشگاه) توسط انتشارات عاصم روانه بازار شد. این کتاب یکی از کتابهایی است که در حوزه طراحی فضای شهری و نقش آن در پیشگیری از جرم منتشر شده است.

کتاب پیشگیری از وقوع جرم با طراحی فضای شهری اولین اثر نویسندگان است که توسط انتشارات عاصم منتشر می شود.

کتاب پیشگیری از وقوع جرم با طراحی فضای شهری

نویسندگان در بخشی از پیشگفتار کتاب پیشگیری از وقوع جرم با طراحی فضای شهری می نویسند:

برقراری امنیت در ساختار شهری و برخورداری شهروندان از احساس امنیت اهمیت فزاینده‌ای دارد و مؤلفه اساسی توسعه پایدار اجتماعی است. امروزه بر این نکته اتفاق نظر وجود دارد که پدیده جرم و آسیب‌های اجتماعی (انحراف) جزو لاینفک یک جامعه می‌باشد و وجود جامعه‌ای عاری از این پدیده یک تصور انتزاعی است در کنار این مسأله گسترش روز افزون جرائم شهری و تأثیر غیر قابل انکار محیط‌های مصنوع بر این مسأله ارائه راهکارهای مبتنی بر طراحی شهری مناسب و فضاهای امن یکی از ضرورت‌های ساماندهی و طراحی بافت‌های شهری می‌باشد.

ایشان در بخش دیگری از پیشگفتار کتاب پیشگیری از وقوع جرم با طراحی فضای شهری آورده اند:

امروزه یكی از مشكلات کلانشهرهای کشور، افزایش جرائم و ناامنی آن‌ها است. در این راستا، کلانشهر ارومیه به عنوان مرکز استان آذربایجان‌غربی و بزرگترین شهر منطقه همانند سایر شهرهای بزرگ کشور با پدیده بزهکاری و افزایش وقوع جرائم بویژه در مناطق حاشیه‌ای شهر روبرو بوده است. در این میان از جمله پیامدهای ناپایدار رشد شهری ارومیه، می‌توان به کاهش بهداشت، کاهش قیمت اراضی، فقر و همچنین کاهش کیفیت آموزش و پرورش، افزایش میزان بزهکاری و جرم در سطح محلات شهر ارومیه و در یک کلام کاهش کیفیت زندگی اشاره کرد. از میان شهر ارومیه (مناطق چهارگانه) به عنوان نمونه موردی در این رساله انتخاب شده است.

نویسندگان کتاب پیشگیری از وقوع جرم با طراحی فضای شهری در بخشی از مقدمه کتاب می نویسند:

هدف تحقیق حاضر ضمن بررسی اصول نگرش پیشگیری بزهکاری از طریق طراحی محیطی، تأثیر استفاده از اصول و راهبردهای حاکم بر این دیدگاه در کاهش انواع جرائم و بزهکاری در شهرها را مورد مطالعه قرار گرفته و سپس راهكارهایی جهت یاری به معماران و طراحان شهری در جهت طراحی محیط مسكونی ایمن در برابر جرائم ارائه می‌گردد. بنابراین رساله حاضر، بر این اساس تحقیق حاضر در قالب ۵ فصل زیر تدوین شده است:

۱- در فصل اول مفاهیم بنیادین اشاره شده است.

۲- در فصل دوم با عنوان مبانی نظری تحقیق به فلسفه توسعه و ابعاد آن، مفهوم توسعه کالبدی، تعاریف، مفاهیم، اهداف طرح‌های هادی و ضرورت‌ها و رهیافت‌ها و نظریه‌ها‌ی تفسیر‌کننده با مدل مفهومی پرداخته‌ایم.

۳- در فصل سوم با عنوان روش‌شناسی و منطقه مورد مطالعه، ابتدا ویژگی‌های منطقه مورد مطالعه شامل موقعیت جغرافیایی شهرستان و روستاهای مورد مطالعه، ویژگی‌های جمعیتی آن‌ها، آمار و میزان جرائم شهر ارومیه به تفکیک مناطق چهارگانه مورد واکاوی قرار گرفته و سپس به روش انجام تحقیق، تعریف نظری و عملیاتی متغیّرهای تحقیق و روش گردآوری اطلاعات، مدل مفهومی و مراحل اجرایی تحقیق، روش تجزیه و تحلیل اطلاعات اشاره شده است.

۴- در فصل چهارم به تجزیه و تحلیل یافته‌ها و آزمون فرضیّات شامل آمار توصیفی مربوط به پاسخ‌دهندگان به پرسشنامه‌ها و سپس فرضیه‌های تحقیق حاضر مورد آزمون قرار گرفته است.

۵- و در نهایت در فصل پنجم نیز به نتیجه‌گیری و ارائه پیشنهادات و راهکارهای لازم جهت کاهش جرائم شهری و افزایش میزان امنیت شهروندان با استفاده از رویکرد پیشگیری از جرائم از طریق طراحی محیطی پرداخته شده است.

کتاب پیشگیری از وقوع جرم با طراحی فضای شهری با ۲۹۴ صفحه وزیری در شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۷۰ هزار تومان منتشر شده است.

رضا مطهری

مرکز چاپ و انتشار کتابستان در راستای ارائه خدمات چاپ و انتشار کتاب، فعالیت خود را از سال 1393 به عنوان یکی از بزرگترین مراکز این کار در ایران آغاز نموده است. 

مجموعه کتابستان از شما در راستای ارائه خدمات چاپ و انتشار کتاب دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

  • ارتباط با ما (از ساعت 8 تا 22)

    09145874352 آقای مطهری
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *