کتاب وقف و ابتداء منتشر شد.

کتاب وقف و ابتداء نوشته علیرضا سبحانی و عیسی علیزاده منامن توسط نشر عاصم منتشر شد. این کتاب به عنوان اولین کتاب نویسندگان است که به تأثیر علم تفسیر بر وقف و ابتداء در سور مسبحات با تکیه بر نظریات ابوعمرو دانی و محمد خلف الحسینی می پردازد و توسط انتشارات عاصم منتشر می شود.

کتاب وقف و ابتداء

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب وقف و ابتداء می نویسد:

با این که قرآن کریم حاوی عالیترین معارف برای هدایت بشر است و از نظر توجه به معانی عمیق آن ضروری میباشد، اما خواندن آن نیز از جمله ویژگیهای منحصر بفرد آن است که باید در دستور کار هر مسلمانی قرار داشته باشد. یکی از اهداف مهم و برجسته قرائت کلام الهی، القای معانی آن به شخص قاری و مخاطبان قرآن است. قاری باید از معانی و اقوال مختلف درباره ارتباط جملات و بخصوص صحیحترین نحوه ارتباط و اتصال یا جدایی جملات، اطلاع کافی داشته باشد تا بتواند آن را در هنگام قرائت خویش نشان دهد. تأثیر وقف و ابتدا از معانی و تفسیر قرآن کریم سبب می‌شود قاری قرآن بتواند القای دقیق و صحیح معانی را با تلاوتش انجام دهد.

وی در بخشی دیگری از مقدمه کتاب وقف و ابتداء آورده است:

همچنین باید توجّه داشت که دانش وقف و ابتدا در حوزه تلاوت و قرائت قرآن جایگاه درخور توجهی دارد. دانستن این دانش، نشانی از میزان تسلط بر معنا و مفاهیم والای قرآنی است، چراکه ارتباط جملات و عبارات قرآنی با هم تبلور این دانش است. چنانچه این دانش به درستی در عبارات قرآنی نقش آفرینی کند راهنمای روشنی برای هر تالی کلام وحی خواهد بود همانگونه که خلاف آن نیز نتایج نادرستی را به دنبال خواهد داشت.

نویسنده کتاب وقف و ابتداء در ادامه می نویسد:

در نتیجه این گونه تحقیقات، امکان تلاوت صحیح برای قاریان از حیث وقف و ابتدا فراهم خواهد شد. توجه به این نکته ضروری و حائز اهمیت است که در کلام مفسران، علی‌الخصوص مفسران متقدم و میانی، بارها به اتصال و ارتباط بین عبارات و انواع وقف اشاره شده است. نظر تفسیری علامه طباطبایی و مرحوم طبرسی، به دلیل اتقان و جامع بودن و بررسی قرائات و نیز تفسیر الکشاف زمخشری به علت ادبی و اصیل بودن و درالمنثور سیوطی به دلیل روایی بودن و شهرت از مفسران اهل سنت استفاده شده است.

وی در بخشی دیگری از مقدمه کتاب وقف و ابتداء آورده است:

در فصول اول و دوم این کتاب پس از معرفی اجمالی علوم تفسیر، وقف و ابتدا، قرائات و علم الفواصل، به بیان انواع وقف و ابتدا از دیدگاه ابوعمرو دانی و معرفی علایم به کار گرفته شده توسط محمد خلف الحسینی (علایم متأخرین) پرداخته شده و در فصل سوم برای تمامی مواضع سور مسبحات سبع، اقوال دانی و الحسینی را بر اساس تعدادی از مهم‌ترین تفاسیر فریقین مقایسه و نتیجه​گیری کرده​ است.
دانش وقف و ابتدا در حوزه تلاوت و قرائت قرآن جایگاه درخور توجهی دارد. دانستن این دانش، نشانی از میزان تسلط بر معنا و مفاهیم والای قرآنی است، چراکه ارتباط جملات و عبارات قرآنی با هم تبلور این دانش است. چنانچه این دانش به درستی در عبارات قرآنی نقش آفرینی کند راهنمای روشنی برای هر تالی کلام وحی خواهد بود همانگونه که خلاف آن نیز نتایج نادرستی را به دنبال خواهد داشت. در نتیجه این گونه تحقیقات، امکان تلاوت صحیح برای قاریان از حیث وقف و ابتدا فراهم خواهد شد. توجه به این نکته ضروری و حائز اهمیت است که در کلام مفسران، علی‌الخصوص مفسران متقدم و میانی، بارها به اتصال و ارتباط بین عبارات و انواع وقف اشاره شده است.

کتاب وقف و ابتداء با ۱۷۰ صفحه وزیری در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۳۰ هزار تومان منتشر شده است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما