کتاب صحت سنجی سندی و دلالی روایات تفسیری امامیه در قصه حضرت شعیب منتشر شد.

کتاب صحت سنجی سندی و دلالی روایات تفسیری امامیه در قصه حضرت شعیب نوشته زینب رشیدی راوندی و نرگس رشیدی راوندی توسط نشر عاصم منتشر شد. این کتاب اولین اثر نویسندگان است که توسط انتشارات عاصم منتشر می شود.

نویسندگان در بخشی از پیشگفتار کتاب صحت سنجی سندی و دلالی روایات تفسیری امامیه در قصه حضرت شعیب می نویسند:

در اصطلاح قرآن، قصه مفهومی گسترده است که شکل و ساختار خاصی دارد. شاید بتوان گفت قصه‌پردازی نخستین هنر آدمی در عرصه کلام است. قرآن کریم نیز گاهی برای پند و موعظه و گاه برای هشدار از قصه‌های واقعی استفاده کرده است. یکی از داستان‌هایی که در قرآن به آن توجه ویژه‌ای شده است، داستان حضرت شعیب است. حضرت شعیب از پیامبران الهی است که نامش ده بار در قرآن کریم آمده است. بارزترین ویژه‌ی قوم شعیب، مدین تقلب و غش آنها در معامله است. به همین دلیل داستان این قوم در قرآن معروف شده است زیرا هشدار قرآن به دوری از تقلب و غش در معامله و سرانجام دردناک این افراد از یک طرف و احکام فقهی که برای این عمل ناپسند وضع شده است از طرف دیگر بر اهمیت داستان افزوده است.

کتاب صحت سنجی سندی و دلالی روایات تفسیری امامیه در قصه حضرت شعیب

وی در بخش دیگری از پیشگفتار کتاب صحت سنجی سندی و دلالی روایات تفسیری امامیه در قصه حضرت شعیب آورده است:

در کنار قرآن که داستان‌هایی مختلفی را بیان می‌کند، احادیث تفسیری هست که این داستان‌ها را تفسیر می‌کند. شناخت این احادیث و بررسی صحت آن به مخاطب در فهم بهتر آیات قرآن و رسیدن به اهداف آن کمک می‌کند. در ترجمه آیات قرآن برای هماهنگی بین ترجمه‌ها از ترجمه فولادوند به دلیل انسجام در ترجمه استفاده شده است.

نویسندگان کتاب صحت سنجی سندی و دلالی روایات تفسیری امامیه در قصه حضرت شعیب در ادامه پیشگفتار می نویسند:

در این کتاب به بررسی صحت سنجی و دلالی روایات قصه حضرت شعیب در قرآن پرداخته می‌شود تمام روایاتی كه در تفسیر آیات مرتبط با این قصه آمده است جزو روایت‌های صحیح نیستند وجود روایات ضعیف، فاقد سند، غرض‌ورزی بعضی افراد باعث شده است كه در بعضی موارد تفسیر این قصه دستخوش تغییراتی شود؛ ازاین‌رو با اعتبارسنجی سندی و دلالی روایات، مطالب ضعیف از قصه حضرت شعیب حذف می‌شود تا تفسیری جامع و كامل در اختیار مخاطب قرار گیرد.

خداوند در قرآن بسیاری از دستورات و نکته‌های اخلاقی را به شكل قصه و داستان بیان كرده است؛ زیرا قصه ابزاری تأثیرگذار در انتقال مفاهیم است. اهمیت قصه در حدی است كه خداوند قصص را به شیوه‌ای جذاب و بیانی شیوا بیان كرده است. قرآن تنها کتاب آسمانی است که تحریفی در آن صورت نگرفته است و در کنار روایات وارده از پیامبر و ائمه اطهار (سلام‌الله علیهم) منبع ارجاع مسلمانان در دستیابی به احکام و مسائل اعتقادی و … است. بر خلاف قرآن که هیچ تحریفی در آن صورت نگرفته است روایات جعلی از پیامبر و ائمه زیاد است. روایات جعلی در زمینه تفسیر آیات قرآن نیز وجود دارد. شناسایی روایات صحیح از جعلی و استفاده آن در تفسیر آیات قرآن کمک شایانی به برداشت صحیح از قرآن می‌کند. اكثر قصه‌های قرآنی از واقعیاتی خبر می‌دهد که قبل از ظهور اسلام اتفاق افتاده است و برای فهم درست و جلوگیری از خرافات پیامبر و سپس ائمه به تفسیر آنان پرداختند. ازاین‌رو لازم و ضروری است که روایات صحیح شناخته شود تا تفاسیر درست از آیات شناخته شود. با توجه به این ضرورت، در این تحقیق به صحت سنجی روایات امامیه پیرامون قصه حضرت شعیب پرداخته می‌شود تا صحت سندی و دلالی آنان مشخص شود و در این فرآیند تفسیر درستی از حضرت شعیب شناخته شود و دست سودجویان از سوءاستفاده‌ها کوتاه بماند.

کتاب صحت سنجی سندی و دلالی روایات تفسیری امامیه در قصه حضرت شعیب با ۱۳۲ صفحه وزیری در شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۳۵ هزار تومان منتشر شده است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما