کتاب جاودانگی آموزه های تاریخی قرآن منتشر شد.

کتاب جاودانگی آموزه های تاریخی قرآن نوشته حجت الاسلام و المسلمین فیروز اصلانی توسط نشر عاصم منتشر شد. این کتاب به عنوان اولین کتاب نویسنده است که توسط انتشارات عاصم منتشر می شود.

کتاب جاودانگی آموزه های تاریخی قرآن

نویسنده در بخشی از پیشگفتار کتاب جاودانگی آموزه های تاریخی قرآن می نویسد:

قرآن کریم کتاب جاودانة الهی است و مفهوم جاودانگی، آن است که برای راهنمایی و هدایت بشر تا روز قیامت نازل گردیده است و متقابلاً انسان‌ها مکلّف به تبعیّت از این نسخة حیات‌بخش هستند. در همین راستا نقل‌های تاریخی قرآن نیز حاوی نکات آموزنده در سراسر زندگی بشر می‌باشند. لذا قرآن کریم، جریانات تاریخی را مایة عبرت، موعظه، نشانه و تذکّر برای همة مردم در تمام اعصار می‌داند و این نقل‌ها بخش قابل توجهی از قرآن را به خود اختصاص داده‌اند. در برخی موارد، قرآن کریم با بیان این که جریانات تاریخی، آیات خدا و مایة عبرت و تذکّرند، انسان‌ها را به تفکّر وا می‌دارد تا آن نکته‌های عبرت‌آموز را خودشان استنتاج کرده و در زندگیشان به کار گیرند و در مواردی هم خود قرآن کریم بعد از نقل جریان تاریخی، قاعده‌ای کلّی و سنّت ثابتی را به عنوان جمع‌بندی از نقل آن سرگذشت بیان می‌کند و گاهی نیز، ابتدا سنّت جاودانة الهی را بیان کرده و به عنوان مصداق آن سنّت ثابت به سرگذشتی از تاریخ پیشینیان اشاره می‌کند و گاهی در لابلای بیان تاریخ این امر محقق می‌شود. در مواردی هم قرآن کریم جریانی را نقل می‌کند که قانون کلّی آن در سوره‌های دیگر قرآن مثل جریان نابودی سپاه ابرهه که در سورة فیل بیان شده و عنوان کلّی آن در سورة فجر آمده است که می‌فرماید: «انَّ رَبَّکَ لَبِالْمِرصاد».

وی در بخش دیگری از مقدمه کتاب جاودانگی آموزه های تاریخی قرآن آورده است:

باتوجه به این که جمع‌بندی‌های قرآن کریم و بیان این سنن و قوانین ثابت، بسیار آموزنده و اثرگذار در زندگی بشر بوده و عملاً هرکسی نتیجة اعمال و رفتار انسان‌ها را نظاره می‌کند، لذا می‌تواند تأثیر عمیقی در زندگی انسان و اهمیت والایی در تربیت و تحوّل و خودسازی او داشته باشد. به همین جهت نوشتار حاضر درصدد است این درس‌ها، قوانین و سنن جاودانة الهی را که در ارتباط با نقل‌های تاریخی قرآن ذکر شده تبیین نماید.

نویسنده کتاب جاودانگی آموزه های تاریخی قرآن در ادامه می نویسد:

این اثر در دو گفتار عرضه می‌گردد:
گفتار اول در صدد اثبات جاودانگی آموزه‌های تاریخی قرآن کریم می‌باشد و گفتار دوم به بررسی، تحلیل، جمع‌بندی، نتیجه‌گیری‌ها و بیان سنّت‌های ثابت قرآن در ارتباط با نقل‌های تاریخی آن می‌پردازد. از آن جایی که اثر حاضر، شاید اولین نوشتار با این سبک بیان باشد و مسبوق به سابقه نیست، لذا چه بسا ایرادات و کاستی‌هایی متوجه آن گردد که در جهت تکمیل آن نیازمند ارشادات و راهنمایی‌های اساتید و بزرگان می‌باشیم. امید است این اثر، قدمی هرچند کوچک در جهت تبیین معارف وحیانی و مفید برای مخاطبان بوده و مورد قبول درگاه الهی واقع گردد.

کتاب جاودانگی آموزه های تاریخی قرآن با ۱۴۸ صفحه رقعی در شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۲ هزار تومان منتشر شده است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما