کتاب بیولوژی عرف منتشر شد.

کتاب بیولوژی عرف (Biology off the custom) نگارش خانم نسرین علوی نیا توسط نشر عاصم منتشر شد. این کتاب در تلاش است راهگشای برخی از مسائل مستحدثه در استنباط احکام فقهی را با تحولات روز در جامعه و مقتضات زمان با توجه به مرتکزات ذهنی عرف عقلا بررسی نماید.

کتاب بیولوژی عرف دومین اثر نویسنده است که توسط انتشارات عاصم منتشر می شود.

نویسنده در بخشی از پیشگفتار کتاب بیولوژی عرف می نویسد:

بیولوژی از علومی است که شیوه و چگونگی زندگی موجودات را پردازش می کند به گونه ای که بافتار، ویژگی ها و تعامل موجودات با یکدیگر را مورد کنکاش قرار می دهد. از طرفی انسان به عنوان موجودی اجتماعی تعاملاتش با دیگران بسیار حائز اهمیت است به طوری که بدون حضور دیگران نمی توان برای هر فرد وجهه ای اجتماعی متصور شد. این امر از زمانی که انسانها تمدن ها را تشکیل دادند مورد مداقه قرار گرفت؛ زیرا به طور طبیعی با توجه به تزاحم منافع افراد و تلاش برای حل تنازعات، انسانها شیوه هایی را برای رفع خصومت ابداع کردند. پس از گذشت قرون متمادی و تکرار این شیوه ها، منشی به وجود آمد که در فقه عنوان «عرف» به آن اطلاق می شود.

کتاب بیولوژی عرف منتشر شد.

وی در بخش دیگری از پیشگفتار کتاب بیولوژی عرف آورده است:

عرف از نظر اسلام معتبر شناخته شده و حلّال برخی از مشكلات فقهي است و تا حدی کمک کار است، در استنباط احكام فقهي تأثير دارد و راهگشاي بعضی از مسائل مستحدثه است. نقش عرف در فقه و حقوق شیعه نبايد مورد غفلت فقيه قرار گيرد چرا كه بسياري از مسائل فقهي و اصول فقه به وسيله عرف ثابت می‌شود. در فقه شیعه عرف به اقسام عرف عام، عرف خاص، عرف قولی، عرف عملی، عرف صحیح (عرف عقلا) و عرف فاسد تقسیم می‌شود.

خانم علوی نیا، نویسنده کتاب بیولوژی عرف در بخش دیگری از پیشگفتار کتاب می نویسد:

عرف در فقه اهل سنت کاربرد وسيع دارد و علاوه بر کاربرد در موضوعات مبناي استنباط حکم تکليفي هم قرار مي‌گيرد. با بررسی انجام شده می‌توان گفت كه ابوحنيفه بيشتر از ديگر فقها به عرف توجه داشته است. علماي اهل سنت علاوه بر اين که عرف را حجت مي‌دانند، ميدان عمل به آن را وسيع دانسته، آن را يکي از پديده‌‌‌هايي مي‌شمارند که با آن مي‌توان فقه اسلامي ‌را با تحولات روز در جامعه و جهان هماهنگ نمود و نياز‌‌‌هاي عالم متغير و جامعه متبدل را با انعطاف پذيري کامل و تبديل آن مرتفع ساخت، از جانب ديگر اين مکتب اسلامي‌، عرف را يکي از حجّت‌‌‌هاي شرعي مي‌د‌اند و در صورتي که نصي در آن مورد نباشد، استفاده ازعرف را واجب مي‌د‌اند.

کتاب بیولوژی عرف با ۹۲ صفحه وزیری در شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۳۵ هزار تومان منتشر شده است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما