کتاب بازتاب انقلاب اسلامی ایران در یمن منتشر شد.

کتاب بازتاب انقلاب اسلامی ایران در یمن نوشته حسین احمدی سفیدان و مولود سعیدی اطهر توسط نشر عاصم منتشر شد. این کتاب به عنوان یکی از منابع مهم در حوزه یمن پژوهی است که توسط انتشارات عاصم منتشر می شود.

کتاب بازتاب انقلاب اسلامی ایران در یمن

 

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب بازتاب انقلاب اسلامی ایران در یمن می نویسد:

انقلاب اسلامی ایران در یکی از مناطق مهم جهان به لحاظ استراتژیکی که جزو حوزه‌ی نفوذ ایالت متحده‌ی آمریکا و در همسایگی اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت، به وقوع پیوست و توانست به عنوان تحولی نوپا نظام‌های موجود در جهان را که به حول محور خواسته‌های غرب می‌چرخیدند به چالش بکشاند. وقوع انقلاب اسلامی ایران در بهمن ۱۳۵۷ این نکته را به خوبی آشکار نمود که ادیان آسمانی به ویژه آخرین و کامل ترین آنها، دین اسلام، نه تنها با گذشت هزار و چهارصد سال به انتهاء راه خود نرسیده، بلکه صفحه‌ای تازه فرا روی ملت‌های مسلمان گشوده است و بر این اساس تاثیر این انقلاب بر احیای ارزشها و آگاهی‌های اسلامی در جهان اسلام و به تبع آن بیداری و همبستگی اسلامی میان ملت‌های مسلمان، اصلی انکار ناپذیر است. از این رو کشش و جذابیت منحصر به فرد انقلاب اسلامی ایران در منطقه و نظام بین المللی به عنوان تحولی تاثیر گذار در جهان مطرح گردید؛ به طوری که نه تنها مریدان وعلاقمندان، بلکه حتی مخالفین و دشمنان سرسخت آن نیز معترفند که این پیروزی توانسته است به عنوان نقطه‌ی عطفی در تحولات جهان اسلام مطرح شود.

نویسندگان در بخش دیگری از مقدمه کتاب بازتاب انقلاب اسلامی ایران در یمن  آورده اند:

اکنون با گذشت چهار دهه که از پیروزی این انقلاب شگرف می‌گذرد، روز به روز شاهد تأثیر و نفوذ اهداف، شعارها، اندیشه‌ها و تفکر آن در میان کشور‌های اسلامی و غیر اسلامی هستیم و هر از گاهی مردم آزادی خواه با تأسی از بیداری و تجربه انقلابی مردم ایران، علیه استبداد و ظلم قیام می‌کنند؛ کشورهایی همچون مصر، لیبی، بحرین، یمن و… که در این میان موقعیت یمن بسیار مهم و استراتژیکی به نظر می‌رسد. شیعیان یمن که بیش از هزار سال، قدرت و حکومت را در این کشور در دست داشتند، در سال ۱۹۶۲ این قدرت را از دست دادند اما پیروزی انقلاب اسلامی ایران و پیامدهای آن، به عنوان عاملی موثر منجر به خروج تدریجی شیعیان از انزوای چند ساله‌ی خود گردید. این انقلاب به رهبری امام خمینی در شرایطی پیروز شد که مسلمانان جهان زیر نفوذ استعمار در دوران بسیار بدی به سر می‌بردند و عمدتاً اعتماد به نفس خود را از دست داده بودند. در چنین شرایطی وقوع آن توانست به عنوان تحولی نوین و پویا نظامهای موجود در جهان را به چالش بکشاند و کشورهای اسلامی را به طور اخص و سایر کشورهای جهان را بطور اعم تحت تأثیر خود قرار دهد.

نویسندگان کتاب بازتاب انقلاب اسلامی ایران در یمن  در ادامه می نویسند:

این انقلاب با پیروزی خود نشان داد که ادیان الهی به ویژه دین اسلام با گذشت زمان و توسعه و پیشرفت جوامع بشری نه تنها به پایان خود نرسیده است؛ بلکه از نو به عنوان بهترین و مهمترین راه نجات انسانها از یوغ ظلم و استبداد احیا شده وموجب متوقف شدن دنیای مادی گرای معنویت ستیز گردیده است و دروازه‌های معنویت و اعتقادات مذهبی را برای رسیدن به رستگاری و رهایی از قید قدرتهای استعماری گشوده است.
سه ضلع مثلث پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، دین اسلام، رهبری امام خمینی و اتحاد مردمی بود و در حقیقت این سه ضلع بود که توانست در دل دیگر ملت‌ها تأثیر گذار باشد. مردمی بودن این انقلاب اسلامی باعث توجه ملت‌ها به آن گردید و با انگیزشی مثبت از آن استقبال نمودند. با این حال کشورهای همجوار و منطقه‌ی خاورمیانه نیز از این قاعده مستثنی نبودند و تحت تأثیر افکار و اندیشه‌های حاکم بر این رخداد شگرف و پیام‌های جهانی و منطقه‌ای آن قرار گرفتند. این آرمان‌ها و اهداف در نهایت باعث احساس قدرت و توانمندی بیشتر در میان مسلمانان گردید. از اینرو کشش و جذابیت منحصر به فرد انقلاب اسلامی ایران در منطقه و نظام بین المللی به عنوان تحولی تأثیرگذار در جهان مطرح شد.

نویسندگان کتاب بازتاب انقلاب اسلامی ایران در یمن  در ادامه می نویسند:

در کتاب حاضر تلاش شده است تا ضمن بررسی نظریه‌ی پخش ومؤلفه‌های مختلف آن نشان داده شود که انقلاب اسلامی ایران چه تاثیری بر شیعیان یمن داشته است ومیزان وشکل آن چگونه بوده است.
حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شیعیان یمن همواره در طی دوره‌های گوناگون تاریخی و تحت تاثیر عوامل گوناگون، با فراز و نشیب هایی توأم بوده است. به عنوان مثال شیعیان زیدی یمن که دوره‌ای طولانی در این کشور حکومت می‌کردند از اوایل دهه‌ی ۱۹۶۲ تحت فشار حاکمان آن، بسیاری از حقوق اجتماعی و سیاسی خود را از دست دادند. با توجه به اینکه ایران به عنوان کانون شیعیان و پشتیبان ستمدیدگان جهان قلمداد می‌شود و از آنجایی که جمعیت قابل توجهی از کشور یمن را شیعیان تشکیل می‌دهند؛ لذا بررسی نقش انقلاب اسلامی ایران در همگرایی جنبشهای اسلامی منطقه‌ی خاورمیانه با تاکید بر شیعیان یمن ضروری به نظر می‌رسد؛ چرا که از این رهگذر، پتانسیل‌های موجود در انقلاب اسلامی ایران در جهت تاثیر گذاشتن بر حرکت‌ها و نهضت‌های شیعی یمن مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد.

کتاب بازتاب انقلاب اسلامی ایران در یمن  با ۳۱۲ صفحه وزیری در شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۰۰ هزار تومان منتشر شده است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما