کتاب آزادی و فطرت منتشر شد.

کتاب آزادی و فطرت نوشته محمود ریاضی توسط نشر عاصم منتشر شد. این کتاب به عنوان اولین کتاب نویسنده است که توسط انتشارات عاصم منتشر می شود.

کتاب آزادی و فطرت

نویسنده در بخشی از پیشگفتار کتاب آزادی و فطرت می نویسد:

وقتی می‌خواهیم از موضوعی ابهام‌زدائی کنیم، باید تحقیق کنیم که این ابهام از کجا آغاز شده است. مثلاً وقتی می‌خواهیم موضوعی مانند «آزادی» را بررسی کنیم، باید توجه داشته باشیم که آزادی قبل از آن که حقیقتی خارجی باشد، یک «ادراک بشری» است. آزادی و هر مفهوم انسانی یک «ادراک» است؛ ادراک مخصوص انسان؛ آن‌گونه که انسان می‌فهمد؛ نه آن‌گونه که موجودات دیگر می‌فهمند. پس باید «انسان» را بشناسیم؛ تا بدانیم که منظور انسان از آزادی چیست؟ اگر ما بخواهیم از مفاهیم اصلی بشر ابهام‌زدائی کنیم، ناچاریم که با «فطرت انسانی» بیشتر آشنا شویم؛ زیرا مفاهیم انسانی در فطرت و حقیقت انسان، ریشه دارند. از این رو برای درک بهتر مفهوم «آزادی» و ریشه‌یابی ابهامات موجود در مفهوم آزادی، ناچار هستیم که به فطرت انسانی رجوع کنیم و دانسته‌های خود از فطرت انسانی را عمق ببخشیم؛ تا از مفهوم آزادی ابهام‌زدائی کنیم. همچنین مفاهیمی ‌مانند: حقوق بشر، ارزش‌های انسانی، سیاست، فرهنگ، قانون و قانون‌گذاری و عدالت، و حتی مفاهیمی ‌مانند تروریسم و دموکراسی، همه‌ی این مفاهیم، برای ابهام‌زدائی باید به فطرت انسانی عرضه شوند.

وی در بخش دیگری از مقدمه کتاب آزادی و فطرت آورده است:

از آن‌جا که اکثر مشکلات جامعه‌ی بشری از ناحیه‌ی «ابهام» و «تحریف مفاهیم» است، راه حل کلی برای رفع ابهام از تمام مفاهیم انسانی، شناخت فطرت و حقیقت انسان است.

نویسنده کتاب آزادی و فطرت در ادامه می نویسد:

این کتاب در سه فصل تنظیم شده است: مقدمه، آزادی و جهان‌بینی. ما ابتداء در فصل مقدمه به موضوع ابهام در مفاهیم و سوء‌تفاهم و اشتباه و فریب در مفاهیم و تحریف مفاهیم می‌پردازیم. سپس در فصل آزادی، ابتداء منشاء ابهام از مفهوم «آزادی» را شناسائی می‌کنیم؛ تا با مفهوم آزادی و انواع آزادی‌ها، آن‌طور که باید، آشنا شویم و بدانیم که «هر آزادی به چه کار می‌آید؟». همچنین در این فصل، در بخش آزادی فطری تا حدودی به چگونگی رابطه‌ی آزادی و فطرت می‌پردازیم. برای تعمیق بیشتر آنچه در بخش آزادی دانسته‌ایم، در بخش جهان‌بینی، سعی می‌کنیم که با فطرت انسان بیشتر آشنا شویم؛ تا فطرت انسانی، حقیقت مفهوم آزادی و دیگر مفاهیم را به ما نشان دهد؛ تا ما مفاهیم انسانی را از سرچشمه‌ی زلال فطرت انسان، دریافت کنیم.

کتاب آزادی و فطرت با ۶۱۰ صفحه وزیری در شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۸۰ هزار تومان منتشر شده است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما