چاپ کتاب دعا برای اموات ، بزرگترین هدیه به درگذشتگان

چاپ کتاب دعا برای اموات، بزرگترین هدیه به درگذشتگان

براساس فرهنگ ما ایرانیان، چاپ کتاب دعا برای اموات بهترین و رایج‌ترین هدیه برای آنان به حساب می‌آید. چنانچه در آموزه‌های دینی آمده‌است، پس از جدا شدن روح از بدن، ارتباط با دنیا کامل قطع نمی‌شود؛ و مردگان پس از مرگ، چشم انتظار هستند تا از سوی بازماندگان ثواب و خیرات فراوانی به سوی آنان رهسپار شود.

کارهای فراوانی همچون: حاضر شدن بر مزار آنان، خواندن نماز و قرآن و دعا، ذکر گفتن، صدقه دادن، کمک به نیازمندان،سرپرستی ایتام ،چاپ کتاب دعا برای اموات و چاپ مفاتیح برای اموات از رایج‌ترین و مرسوم‌ترین خیرات به حساب می‌آیند.

چاپ کتاب دعا برای اموات

توصیه‌های قرآن، به خیرات برای اموات

قرآن کریم، به صورت مستقیم و صریح، دستور به فرستادن خیرات برای اموات نمی‌دهد. با این وجود بر همگان مسلم است که انجام اعمال حسنه به نیت درگذشتگان مورد قبول قرآن است، و خداوند تبارک و تعالی در آیات مختلف با شیوه‌های گوناگون، به این امر خطیر اشاره کرده‌است. از جمله این آیات می‌توان به آیه ۱۳ سوره قیامت اشاره کرد، که در این آیه خداوند می‌فرمایند:(( و در آن روز انسان را از تمام کارهایی که از پیش و پس فرستاده آگاه می‌کنند.)) در تفاسیر آمده است؛ منظور از واژه(( پس )) در این آیه، کارهای خیر و خوبی است که بعد از مرگ برای مردگان فرستاده می‌شود. آیات فراوان دیگری همچون؛آیه ۴۱ سوره ابراهیم، آیه ۱۰ سوره حشر، آیه ۱۹ سوره نمل، نیز به صورت غیرمستقیم به امر مهم خیرات برای مردگان، اشاره کرده‌اند.

خیرات برای اموات

توصیه امامان و بزرگان دین، به خیرات برای اموات

در بسیاری از آیات و احادیث نقل شده از پیامبر و امامان، به صورت مستقیم ذکر شده است؛ که برای درگذشتگان خود خیرات و صدقه و دعا بفرستید، که با چاپ کتاب دعا برای اموات به بهترین نحو ممکن می‌توان این امر مهم را انجام داد.

در روایات آمده‌است که امامان برای اموات خود نماز و دعا و قرآن می‌خواندند؛ و به روح آنان هدیه می‌کردند.

رسول اکرم(صل الله علیه وآله والسلم) فرمودند: برای مردگان خود هدیه بفرستید. پرسیدند هدیه چیست؟ فرمودند: صدقه و دعا. در روایات دیگری از ائمه آمده است: ثواب عمل خیر؛ هم برای مردگان و هم برای کسی که آن عمل را به نیت آن‌ها انجام می‌دهد، نوشته می‌شود. از امام صادق(علیه السلام) نقل شده‌است، ایشان هرشب برای فرزند خود، و هر روز برای پدر و مادر خود نماز می‌خواندند، و به روح آنان هدیه می‌کردند.

عالمان دینی و مراجع تقلید بسیار توصیه کرده‌اند؛ که با چاپ کتاب دعا برای اموات تا می‌توانید برای اموات خود خیرات و احسان بفرستید و نثار روح‌شان کنید.  در روایتی از حضرت عیسی(سلام الله علیها) نقل شده‌است: ایشان از مکانی می‌گذشتند که دیدند شخصی در عالم برزخ عذاب می‌بیند. سال بعد هنگام عبور از همان مکان، دیدند عذاب‌ها از آن شخص برداشته شده و نعمت‌های الهی بر او نازل شده است.

از سوی پروردگار به حضرت عیسی(علیه السلام) پیام آمد؛ که فرزند این شخص پس از آنکه به سن بلوغ رسید. به نیت پدرش دو کار خیر انجام داد: اول ساخت دوباره راهی که خراب شده بود ، و دوم به عهده گرفتن سرپرستی طفل یتیمی، که پدر و مادر خود را از دست داده بود، و هر دو این عمل خیر موجب شد ، پدرش از عذاب الهی نجات یابد.

خواندن دعا بیش از بقیه خیرات توصیه شده

وقتی که اعمال خیر تا این اندازه به مردگان کمک می‌کنند و باعث رهایی ‌آن‌ها از عذاب می‌شوند؛ پس تعلل نکنید و با چاپ کتاب دعا برای اموات و چاپ مفاتیح برای اموات روح‌شان را شاد کنید. عالمان دینی گفته‌اند، از جمله نشانه‌هایی که می‌توان به این اطمینان رسید که عمل خیر به اموات رسیده‌است یا نه ؟  اینست که بعد از انجام خیرات به درون خود رجوع کنید ، اگر احساس آرامش داشتید، قطعا این آرامش به عزیزمان هم رسیده‌است.

چاپ مفاتیح برای اموات

 چاپ کتاب دعا برای اموات، بهترین خیرات

با توجه به توصیه های فراوان قرآن و روایات، برای انجام کار خیر به نیت مردگان، نباید در این امر مهم تعلل نمود. اما از بین تمام اعمال خیری که وجود دارد، از جمله: چاپ کتاب دعا برای اموات، چاپ مفاتیح برای اموات، خواندن نماز و قرآن،روزه گرفتن، دستگیری از ایتام ،کمک به نیازمندان، طعام دادن به مردم و ذکر گفتن…….کدام یک ثواب بیشتری را نصیب مِیت می‌کند؟

قطعا چاپ کتاب دعا برای اموات و چاپ مفاتیح برای اموات، از بهترین آنان محسوب می‌شود. چاپ کتاب دعا برای اموات و تقسیم کردن آن میان تمام اقوام و آشنایان، هم انگیزه‌ای است که خودتان بیشتر دعا بخوانید؛ و هم خیالتان آسوده است؛ که با وجود مشغله‌ها و درگیری‌های فراوان هر روز به نیت عزیزتان قرآن و دعا خوانده می‌شود.

کتاب های دعا و مفاتیح را در اماکن متبرکه و مساجد بگذارید؛ تا تعداد افراد بیشتری ساعت به ساعت برای روح میت شما ثواب بفرستند. به خاطر داشته باشید، هنگام چاپ کتاب دعا برای اموات در صفحه اول کتاب، حتما عکسی از عزیزتان به همراه نام او چاپ کنید؛ تا افرادی که از کتاب دعای مورد نظر استفاده می‌کنند؛ بدانند به نیت چه کسی دعاها را بخوانند و هدیه کنند.

اموات چشم انتظار هستند

 آیا ثواب خیرات ، به ویژه چاپ کتاب دعا برای اموات، متفاوت است؟

بعد از اینکه متوجه شدیم، انواع خیرات بالاخص چاپ کتاب دعا برای اموات، از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است. اکنون باید بدانیم آیا زمان و مکان هم ارزش خیرات ما را تغییر می‌دهد؟  تا به حال دقت کرده‌اید؛ که در روزهای خاصی، مثل ایام قدر، ماه مبارک رمضان، روزهای محرم ، اعیاد بزرگ، ولادت ائمه و معصومین، روزهای عرفه و……. بیشتر از زمان‌های عادی دعا و قرآن و نماز خوانده می‌شود؟

به دلیل اینکه این روزهای مبارک در نزد پروردگار محبوب هستند و ارج و قرب فراوانی دارند، و خداوند تبارک و تعالی، ثواب اعمال در این روزهای خاص را چندین برابر روزهای معمولی قرار داده‌است. شب‌های جمعه هم از ایام خاص برای اموات به حساب می‌آید، که خداوند فرموده است در شب‌های جمعه روح اموات آزاد است؛ آنان نزد خانواده‌های خود می‌روند و از آنان طلب خیرات می‌کنند. در روایات آمده‌است: تلاوت سوره یاسین، سوره جمعه، سوره واقعه و سوره الرحمن در شب‌های جمعه ثواب زیادی دارد.

انجام عمل خیر و چاپ کتاب دعا برای اموات اگر در زمان‌های خاص انجام شود، در مقایسه با روزهای عادی، ثوابی دو چندان هم برای اموات و هم برای خودمان به همراه خواهد داشت. در صحیفه سجادیه آمده‌است که: عبادت و بندگی در شبی از شب‌های سال را برابر با عبادت در، هزار ماه قرار داد و آن را شب قدر نامید.

علاوه بر اهمیت زمان در به جا آوردن اعمال حسنه و چاپ کتاب دعا برای اموات، مکان ادای خیرات هم از اهمیت بالایی برخوردار است. بر همگان مسلم است که؛ خواندن نماز در یک مکان متبرک همچون بارگاه مطهر امامان ، مساجد و مکان‌های زیارتی، آثار و برکات فراوانی در مقایسه با مکان‌های معمولی دارد. بنابر گفته روایات، پیشوایان دینی ما بسیار توصیه نموده‌اند؛ که مکان‌های زیارتی بسیار مناسب هستند تا یاد اموات باشیم و برای آنان خیرات دهیم، تا به این وسیله ثواب اعمال حسنه را چندین برابر کنیم.

تلاوت دعا و قرآن در اماکن مقدس

لازم به ذکر است ، بعد از چاپ کتاب دعا برای اموات یا چاپ مفاتیح برای اموات، تعدادی از آن را در بقاع متبرکه یا مساجد و حسینیه‌ها بگذارید، تا ثوابی چندین برابر نثار روح عزیز از دست رفته‌تان شود. از بین تمام خیرات، بیش از همه توصیه شده‌است؛ که برای اموات خود دو رکعت نماز بخوانید، روزه بگیرید، و قرآن و دعا تلاوت کنید. برخلاف تصور عموم که فکر می‌کنند اطعام نیازمندان ثواب بیشتری دارد.

هنگام چاپ کتاب دعا برای اموات حتما به فهرست آن توجه کنید؛ که شامل دعاها و سوره‌های سفارش شده از سوی خداوند مثل سوره یاسین، سوره الرحمن و……….باشد؛ و همچنین اصول و راه و روش خواندن نماز به نیت مرده را به همراه داشته باشد.

توصیه‌های بزرگان درباره چاپ کتاب دعا برای اموات

توصیه‌ها و سفارشات بزرگان و عالمان دینی درباره چاپ کتاب دعا برای اموات فراوان است. مرحوم علامه مجلسی(رضوان الله علیه) می‌فرمایند: ((دعا کردن برای اموات در نماز شب، بعد از نمازهای واجب، و در مکان‌های زیارتی خوب است، و برای پدر و مادر باید بیشتر دعا کرد و خیرات به جا آورد.))

پیامبر اکرم(سلام الله علیها) می‌فرمایند: (( هر جمعه ارواح مومنان مقابل خانه‌های خود می‌آیند، و با صدایی ناراحت و فریاد و گریه می‌گویند: ای اهل خانواده، بر ما مهربانی کنید. با آنچه برای شما به ارث گذاشتیم، برای ما خیرات دهید تا خداوند از لباس بهشتی بر ما بپوشاند؛ آن‌گاه با حسرت و پشیمانی بر می‌گردند. در پایان پیامبر می‌فرمایند: زود برای مردگان خود صدقه بفرستید.))

از آیت الله العظمی بهجت پرسیدند: با فضیلت‌ترین عملی که می‌توان برای مِیت انجام داد چیست؟ ایشان فرمودند: کاری که در ترویج مذهب حق انجام شود، از قبیل نشر کتب و….. و ثواب آن را به مرده هدیه کنید. علامه مجلسی می‌فرمایند: بیشترین خیرات برای والدین، ادای قرض آنان و ادای حقوق خدا و خلق از جانب آنان است. براساس این سخنان متوجه می‌شویم، انجام خیرات بالاخص چاپ کتاب دعا برای اموات، از پول ارثی که به ما رسیده‌است، یک وظیفه دینی و شرعی به حساب می‌آید.

دقت کنید در ادای دِین خود سهل‌انگاری نکنید. در روایت دیگری از پیامبر(صل الله علیه) نقل شده‌است که: هر صدقه‌ای که برای میت داده می‌شود. فرشته‌ای آن را مانند طبقی از نور می‌گیرد و به کنار قبر می‌آورد؛ و می‌گوید: السلام علیکم یا اهل القبور، این هدیه را خانواده شما فرستاده است. میت هدیه را تحویل گرفته ، وارد قبر می‌کند.  به همین سبب قبر او فراخ می‌گردد؛ و آسایش نصیبش می‌شود. پس با چاپ کتاب دعا برای اموات، هم وظیفه خود را به آنان ادا ‌کنید؛ و هم بهترین باقیات و صالحات را برایشان در دنیا باقی گذارید.

تلاوت دعا و قرآن از سوی امامان بسیار تاکید شده

هنگام چاپ کتاب دعا برای اموات، کدام ادعیه را باید لحاظ کرد؟

با توجه به اهمیت فراوان، خیرات برای از دست رفتگان؛ و نثار رحمت و ثواب برای آنان، چاپ مفاتیح برای اموات یا چاپ کتاب دعا برای اموات بهترین انتخاب از سوی ما، به نیت رفتگان می‌باشد. به این وسیله هر روز و یا هر لحظه، با خواندن ادعیه و قرآن و نمازهایی که در کتاب چاپ شده‌است، ثواب‌های بی‌شماری را نثار عزیز از دست رفته نموده، و روح‌شان را منتظر و چشم به راه نمی‌گذاریم.

قطعا خواندن تمام سوره‌ها و دعاها، در نزد پروردگار پسندیده‌است و ثواب دارد. اما شاید بخواهید برای چاپ کتاب دعا برای اموات ، تمام ادعیه را لحاظ نکنید. از جمله سوره‌هایی که ثواب آنان بیشتر است، می‌توان به سوره‌هایی مانند: سوره فاتحه، یس ، صافات ، احزاب ، آیه الکرسی ، سوره اعراف ، الرحمن اشاره کرد. بنابراین سعی کنید، در چاپ کتاب دعا برای اموات، حتما این سوره‌ها لحاظ شوند.

همچنین برای چاپ کتاب دعا برای اموات، از بین تمام ادعیه‌ای که در مفاتیح‌الجنان آمده، باید ادعیه‌ای در کتاب دعا لحاظ شود؛ که بیشتر توسط عموم مردم خوانده‌ می‌شود و طرفداران زیادی در روزهای خاص اعیاد و عزاداری دارد. ادعیه‌ای که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد شامل: زیارت عاشورا، دعای توسل، دعای عهد، دعای فرج ، نماز شب اول قبر، نماز میت، نماز حاجت ، حدیث کسا ، نماز زیارت ائمه معصومین(سلام الله علیها)و….،می‌باشند؛ که همیشه از پرطرفدارترین دعاها محسوب می‌شوند. به این ترتیب شما با چاپ کتاب دعا برای اموات ، هم باعث فرح و شادی عزیز از دست‌رفته می‌شوید؛ وهم باعث می‌شوید کتاب دعای چاپ شده در نزد مردم محبوب باشد؛ زیرا شامل دعاهای پرطرفدار و دوست‌داشتنی آن‌هاست.

کلام آخر

عزیزان از دست‌رفته خود را فراموش نکنید، و بدانید آن‌ها اگرچه دستشان از دنیا کوتاه است؛ اما چشم انتظار هستند تا با انواع خیرات، بالاخصچاپ کتاب دعا برای اموات؛ موجبات آسایش و ثواب را برایشان فراهم کنیم.

چقدر پسندیده‌است که با چاپ کتاب دعا برای اموات و چاپ مفاتیح برای اموات، هم دِین و وظیفه شرعی خود از مالی که به ارث گذاشته‌اند را ادا کنید، و هم بهترین باقیات‌الصالحات را در دنیا برای آن‌ها باقی گذارید، تا سالیان سال از ثواب ادعیه و نمازهای خوانده شده بهره‌مند شوند، و باعث علو درجات آنان در نزد خداوند متعال شوند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما