برای اینکه بدانید هزينه چاپ کتاب چقدر است لازم است ابتدا فرمول محاسبه هزینه ها را بیان کنیم تا خود نویسنده بتواند مبلغ دقیق را محاسبه کند.

مبلغ پایه برای انتشار یک کتاب

صفر تا صد هزینه‌های چاپ یک کتاب صد صفحه وزیری (یا ۱۲۰ صفحه رقعی) 660 هزار تومان است؛ اگر کتاب نویسنده بیش از صد صفحه وزیری یا ۱۲۰ صفحه رقعی باشد بازای هر یک صفحه 2900 تومان به هزینه‌های چاپ افزوده می‌شود.

کتابستان

تعهدات کتابستان در مقابل مبلغ فوق

حال که دانستیم: هزينه چاپ کتاب چقدر است باید به تعهدات ناشر در مقابل دریافت هزینه فوق اشاره کنیم:

۱٫ صفحه آرایی کتاب در قطع وزیری یا رقعی یا رحلی (با انتخاب نویسنده و مشاوره کتابستان)

۲٫ اختصاص ISBN یا شابک اختصاصی به کتاب (شماره بین المللی کتاب)

۳٫ دریافت فیپا (فهرست نویسی پیش از انتشار) از کتابخانه ملی: برای دریافت فیپا، فایل نهایی کتاب (شامل شابک و پرینت کتاب صفحه آرایی شده) به کتابخانه ملی ارسال می‌شود و با تکمیل فرم مربوطه درخواست فهرست نویسی می شود. تحویل فیپا یک هفته الی ۱۰ روز زمان می‌برد.

۴٫ دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: در این مرحله پرینت کتاب به همراه فایل آن (در قالب سی دی و اطلاعات مربوط به فیپا و شابک) و همچنین طرح رنگی جلد برای صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌گردد. معمولاً مجوز وزارت ارشاد یک هفته الی یک ماه بعد از تحویل کتاب صادر می‌شود که بستگی به موضوع کتاب دارد.

۵٫ ارسال فایل نهایی متن و طرح جلد به نویسنده و درخواست تایید (کتابستان متعهد است فایل صفحه آرایی شده را به تایید مولف برساند)

۶٫ چاپ و صحافی کتاب: بعد از اتمام مراحل فوق، کتاب برای چاپ به چاپ‌خانه ارسال می‌شود. برای کتاب‌های دارای تیراژ بالای ۱۰۰۰ جلد معمولاً از چاپ افست استفاده می‌شود و برای کتاب‌های زیر ۱۰۰۰ نسخه چاپ دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با مبلغ 620 هزار تومان دریافتی (برای کتاب های صد صفحه وزیری یا ۱۲۰ صفحه رقعی) ده جلد کتاب چاپ می شود که از این ده جلد، شش جلد به نهادهای مجوزدهنده تحویل داده می شود تا نویسنده بتواند از مزایای چاپ کتاب استفاده کند و نویسنده چهار جلد تحویل می گیرد. اگر مولف بیش از چهار جلد کتاب نیاز داشته باشید بازای هر جلد اضافی فقط هزینه چاپ اضافه می شود. (با توجه به نوسان قیمت ها در بازار هزینه چاپ در مرحله چاپ مشخص می شود)

۷٫ ارسال کتابها به نویسنده با تیپاکس یا باربری (هزینه تیپاکس یا باربری بر عهده نویسنده است)

۸٫ ارسال کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعلام وصول

🍀 طرح ۷۰ امتیاز + ۱ کتاب هدیه (نشر رایگان) انتشارات عاصم

🌻 انتشارات عاصم در نظر دارد جهت تشویق فعالان فرهنگی طرحی را اجرا کند که براساس آن اگر طلاب، دانشجویان، اساتید حوزه و دانشگاه، نویسندگان و شاعران محترم؛ نشر چندین عنوان کتاب خود یا دوستان- آشنایان خود را به انتشارات عاصم واگذار کنند یک کتاب آنها بشرط تکمیل ۷۰ امتیاز با فرمول زیر، بصورت رایگان (هدیه انتشارات) منتشر می شود.

چهار نکته درباره طرح:

🍀 بازای معرفی هر نویسنده که منجر به عقد قرارداد و چاپ کتاب اول ایشان شود ۱۰ امتیاز به معرفی کننده تعلق می گیرد.

🍀 کتابهای دوم و بعد آن که توسط فرد معرفی شده منتشر شوند شامل ۱ امتیاز برای معرفی کننده اول و ۱۰ امتیاز برای معرفی شده (نویسنده کتاب) می شوند.

🍀 کتاب اول معرفی کننده (نویسندگان) که با تبلیغات انتشارات یا معرفی دیگران به مرحله چاپ رسیده است شامل ۱ امتیاز می شود.

🍀 بلافاصله پس از تکمیل ۷۰ امتیاز، کتاب بعدی خود نویسنده و یا فرد دیگری که نویسنده مشخص کند بصورت رایگان (هدیه انتشارات) منتشر خواهد شد.

🍎 مثلاً فرض می کنیم کتاب های خود نویسنده و نویسندگان ارجاع شده توسط وی به شرح زیر باشد:

۱. کتاب اول نویسنده: یک امتیاز

۲. کتاب دوم نویسنده: ۱۰ امتیاز

۳. کتاب ارجاعی از نویسنده دیگر: ۱۰ امتیاز

۴. کتاب ارجاعی از نویسنده دیگر: ۱۰ امتیاز

۵. کتاب ارجاعی از نویسنده دیگر: ۱۰ امتیاز

۶. کتاب ارجاعی از نویسنده دیگر: ۱۰ امتیاز

۷. کتاب سوم خود نویسنده: ۱۰ امتیاز

۸. کتاب ارجاعی از نویسنده دیگر: ۱۰ امتیاز

جمعا ۷۱ امتیاز تکمیل شده است.

بنابراین کتاب بعدی نویسنده یا فردی که ایشان معرفی کنند به رایگان چاپ می شود و یک امتیاز ذخیره می شود.

↩️ نکته تکمیلی: این هدیه شامل همه مراحل اداری و چاپ یک کتاب ۱۰۰ صفحه وزیری در تیراژ ۱۰ جلد می شود ( که ۶ جلد از این ۱۰ جلد به نهادهای مجوزدهنده تحویل می شود و نویسنده چهار جلد تحویل می گیرد) اگر کتاب مولف بیش از ۱۰۰ ص باشد بازای هر ۱ صفحه اضافی 2900 تومان از نویسنده دریافت می شود و یا ایشان می توانند متناسب با افزایش صفحات از امتیازات ذخیر شده استفاده کنند.

تماس با ما