دلایل و مزایای چاپ کتاب بسیار زیاد است و اینها همگی باعث می شوند وقت گذاشتن جهت نوشتن و انتشار کتاب توجیه پذیر باشد. انتشار کتاب دارای مزایا و فواید بسیاری است که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

۱٫ کسب امتیازات مصاحبه علمی

از مزایای چاپ کتاب کسب امتیازات مصاحبه علمی است؛ انتشار کتاب (تألیف و ترجمه) برای ارائه به مجامع مختلف از امتیازات متفاوتی برخوردار است مثلاً: برای پذیرش در مقطع دکتری ۵۰ درصد امتیازات از طریق آزمون کتبی و ۵۰ درصد از طریق مصاحبه علمی لحاظ می‌شود و در این میان در مصاحبه‌های دکتری، غالباً ۴۰ درصد نمره به سوابق پژوهشی، ۳۰ درصد به سوابق آموزشی و ۳۰ درصد نیز به ارزیابی‌های اساتید در جلسه مصاحبه اختصاص می‌یابد. از جمله مواردی که در بیشتر مصاحبه‌های دکتری برای دانشجویان امتیاز دارد، موارد زیر است:
  • چاپ مقالات علمی-پژوهشی (داخلی و خارجی)
  • چاپ مقالات علمی-ترویجی
  • مقالات چاپ‎شده در کنفرانس‎های معتبر (داخلی یا خارجی)
  • تألیف یا ترجمه کتاب
از ۴۰ نمره مصاحبه دکتری ۴ نمره به تألیف و ترجمه کتاب اختصاص داده شده است. باتوجه به اینکه هزینه‌ها و پروسه زمانی مربوط به استخراج مقاله از پایان نامه، ترجمه، پذیرش و چاپ یک مقاله علمی در مجلات خارجی و حتی داخلی به مراتب بیشتر از چاپ یک کتاب است بگونه ای که پذیرش و چاپ یک مقاله علمی در مجلات، حداقل ۴ ماه الی ۶ ماه به طول می‌انجامد پیشنهاد می‌کنیم برای کسب امتیاز مصاحبه دکتری از گزینه تبدیل پایان نامه به کتاب استفاده کنید که در بازه زمانی ۲۵ الی ۳۵ روز انجام می‌شود. مطلب فوق مثالی برای برخورداری از امتیازات چاپ کتاب بود و الا در موارد دیگری مانند بنیاد نخبگان و موارد استخدامی نیز می‌توان از امتیاز پاپ کتاب استفاده کرد.
مزایای چاپ کتاب
روش های چاپ کتاب

۲٫ کسب امتیازات مصاحبه شغلی:

از مزایای چاپ کتاب کسب امتیازات مصاحبه شغلی است؛ وقتی شما برای استخدام در هر ارگان، نهاد یا کارخانه و کارگاه خصوصی اقدام می‌کنید یکی از مراحل پذیرش در این مکان‌ها حضور در مصاحبه شغلی است. در این جلسه مسائل و سؤالات مختلفی از طرف مصاحبه کنندگان مطرح می‌شود تا مصاحبه شوند مورد ارزیابی دقیق شخصیتی و علمی قرار گیرد. یکی از آیتم‌های ارزیابی در اینگونه جلسات رزومه تخصصی فرد هست؛ تدریس تخصصی و پژوهش‌های علمی (مقالات و کتب) یک اهرم قوی برای ارزیابی فرد هست. وقتی شما چند مقاله علمی و کتاب تخصصی که توسط خودتان نگارش شده است به مصاحبه کننده تحویل می‌دهید این تصور مثبت را به طرف مقابلتان منتقل می‌کنید که توان کافی و تخصصی دارید که بتوانید از عهده فعالیتی که به شما محول خواهد شد برآیید. مثلاً فردی که قصد دارد در مصاحبه شغلی معلمی برای تدریس درسی خاص مثل ریاضی شرکت می‌کند و کتابی درباره ریاضی که توسط خودش نوشته شده تحویل می‌دهد از امکان پذیرش بالاتری برخوردار خواهد بود.

۳٫ کسب اعتبار علمی در جامعه:

از دیگر مزایای چاپ کتاب کسب تعتبار علمی در جامعه است؛ نویسندگی کتاب، اعتباری فوری به عنوان یک متخصص به شما می‌دهد و بلافاصله شما را از همه افراد حوزه فعالیت جدا می‌کند. این امر کمک می‌کند تا مشتری‌های فراوانی با شما تماس بگیرند و دلیلی برای بالا بردن نرخ فعالیت به شما می‌دهد. داشتن کتاب یک ابزار بازاریابی هوشمندانه است زیرا اکنون شما نیز هدیه‌ای مناسب، استراتژیک و حاکی از تخصص شما برای مشتری دارید. در واقع خوانندگان کتاب تمایل دارند که مشتری‌های بهتری برای محصول یا خدمت ارائه شده توسط شما باشند. مثلاً اگر شما وکیل دادگستری هستید با چاپ یک کتاب حقوقی به مشتری خود اثبات می‌کنید که اولاً متخصص مسائل حقوقی هستید. و ثانیاً تخصصی فراتر از همکاران خود که فاقد نوشته علمی هستند دارید. احتمالاً فکر می‌کنید: با فروش یک کتاب چند هزار تومانی هیچ گاه ثروتمند نخواهید شد، اما این تنها راه بهره گیری از مزایای چاپ کتاب نیست چون افرادی که وقت خود را برای خواندن کتاب صرف می‌کنند، مزیت فراتری به شما عرضه خواهند کرد و احتمالاً محصولات یا خدمات دیگر شما را خریداری می‌کنند و در کل پول بیشتری را برای شما خرج می‌کنند. به همین دلیل ایده خوبی است که قبل از نوشتن یک کتاب، به این امر توجه کنید که هر لحظه‌ای که برای نگارش کتاب وقت می‌گذارید در واقع حکم بازاریابی را دارد که مشتریان بالقوه فراوانی را بسوی شما گسیل می‌کند. همان گونه که اطلاع دارید در عصر دیجیتال، یکی از روش‌های مهم برای بازاریابی، بازاریابی محتوا است. در این روش شما با ارائه محتوای مناسب و تخصصی به مخاطب القاء می‌کنید که من در حوزه مورد بحث متخصص هستم و می‌توانم محصول یا خدمت تخصصی به او ارائه کنم. یکی از محورهای اساسی در تولید محتوا ارائه اندیشه تخصصی در قالب کتاب است. لازم نیست حتماً کتاب شما با تیراژهای بالایی منتشر شود بلکه با ثبت اثر به نام خود و اخذ مجوزهای قانونی چاپ کتاب و انتشار آن در تیراژ محدود، می‌توانید آن را بصورت دیجیتالی منتشر کنید. امروزه اپلیکیشن ها و سایت‌های اینترنتی فراوانی وجود دارند که مخاطب می‌تواند به آنها مراجعه کرده و کتاب شما را بصورت آنلاین مطالعه کند و در مقابل، شما از مزایای مادی و معنوی چاپ کتاب استفاده کنید. در این روش مشتری بالقوه شما با مراجعه به موتورهای جستجویی مانند گوگل، یاهو و بینگ کلیدواژه مدنظر خود را جستجو می‌کند و وقتی کتاب یا محتوای تخصصی شما را در صفحات ابتدائی نتایج مشاهده می‌کند ذهنیتی خاص به نویسنده با تخصصی بالاتر نسبت به همکاران خود پیدا کرده و تلاش می‌کند با او ارتباط بگیرد. چه بسیار متخصصانی که به خاطر محرومیت از این امکان جدید در عصر دیجیتال از همکاران خود عقب می‌مانند و چه بسیار افرادی که با ضریب تخصصی پایین‌تر از آنها در مقام بالتری قرار می‌گیرند. اگر با انتشار کتاب خود از استقبال خوبی برخوردار شوید و در جای خود قرار گیرید، داشتن کتاب راهی مناسب برای قرار گرفتن در مقابل مشتری ایده آل خود و ورود آنها به قیف فروش شما است. نویسنده در هر زمینه‌ای که فعالیت دارد، شاغل هست یا هنرمند، استاد، دانشجو و … فرهنگی باشد یا کارمند دولت و یا در نهادهای دولتی فعالیت کند یا بخش خصوصی، چاپ کتاب برای او به منزله‌ی اعتبار علمی است. شما با چاپ کتاب در زمینه فعالیت تخصصی خود می‌توانید شخصیتی کاملاً علمی و موجه پیدا کنید و در حیطه فعالیت خود، فرد موفق‌تری مطرح شوید و به غنای علمی‌تان بیافزائید. مزایای چاپ کتاب

۴٫ افزایش حقوق و مزایای شغلی:

در اکثر نهادها و ارگان‌های علمی- فرهنگی و حتی در بخش خصوصی غیردولتی، بخشی از فرایند ارتقاء شغلی و افزایش حقوق و مزایا به افزایش مهارت‌های تخصصی فرد اختصاص یافته است؛ در این ارم موارد مختلفی تاثیرگذار هستند از جمله شرکت در دوره‌های آموزشی و نگارش مقالت و کتاب علمی. در این میان چاپ کتاب، یکی از آیتم‌های ارزیابی برای افزایش حقوق و مزایای شغلی می‌باشد.

۵٫ جلوگیری از سرقت علمی:

از مزایای چاپ کتاب جلوگیری از سرقت علمی آثار است؛ چه بسیار نویسندگان یا شاعرانی که پس از نوشتن کتاب یا سرودن شعرهای خود و با یک غفلت ساده و واگذاری فایل خود به دیگران، باعث شده‌اند کتاب یا اشعار آنها سرقت شود و حتی به نام سارق چاپ شود! شما با پرداخت هزینه پایین چاپ کتاب، امتیازات مادی و معنوی اثر را به نام خود ثبت می‌کنید و همانگونه که با ثبت اختراع از سرقت آن جلوگیری می‌شود با ثبت اثر علمی نیز از سرقت آن جلوگیری می‌کنید.

۶٫ ترویج اثر و اندیشه نویسنده در سطح جهانی:

فکر و اندیشه هر انسان، اصلی‌ترین بخش از شاکله شخصیتی او محسوب می‌شود که در قالب گفتار و نوشتار ارائه می‌شود. به تعبیر سعدی: «تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد» یعنی تا وقتی انسان اندیشه خود را در قالب گفتار (و یا نوشتار) عرضه نکرده باشد دامنه شخصیتی و شیوه تفکر او در پس پرده خواهد بود ولی وقتی زبان گشود و این اندیشه‌ها را عرضه کرد متوجه می‌شویم که او چگونه فکر می‌کند. یکی از راه‌های مؤثر برای ترویج اندیشه‌ها، چاپ و انتشار کتاب است. چه بسیار نویسندگانی که صدها سال قبل کتاب خود را منتشر کرده‌اند و پس از گذشت قرن‌ها هنوز مورد استفاده متفکران و عموم مردم قرار دارد. به خاطر همین مطلب است که: برخی از افراد خیّر در طول تاریخ انسانی، برای چاپ و انتشار کتاب‌ها بانی می‌شدند؛ چون می‌دانستند که بهترین گزینه برای ماندگاری چاپ کتاب است. با توجه به موارد فوق باید بگوییم مزایای چاپ کتاب فراوان است و ارزش دارد که انسان وقت خود را صرف انتشار کتاب بکند تا بتواند از این مزایا استفاده کند.
Call Now Buttonتماس بگیرید