مجموعه کتابستان با بهره گیری از کادر تخصصی قوی برای ارائه خدمات چاپ و انتشار کتاب آمادگی دارد.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

  • ارتباط با ما (از ساعت 8 تا 22)

    09145874352 آقای مطهری
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کتاب شرحی جامع بر مغنی‌الادیب و مغنی‌الاریب منتشر شد

شرحی جامع بر مغنی‌الادیب و مغنی‌الاریب

کتاب شرحی جامع بر مغنی‌الادیب و مغنی‌الاریب نوشته استاد عبدالمجید قائدی لامردی توسط نشر عاصم منتشر شد. این کتاب به عنوان دومین کتاب نویسنده است که توسط انتشارات عاصم منتشر می شود.

شرحی جامع بر مغنی‌الادیب و مغنی‌الاریب

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب شرحی جامع بر مغنی‌الادیب و مغنی‌الاریب می نویسد:

یکی از کتابهائی که از زمان تألیف تاکنون مورد توجه بوده است کتاب مغنی‌اللبیب عن کتب الاعاریب تألیف ابن هشام، عبدالله بن یوسف از ادبای قرن هشتم هجری است، این کتاب در هشت باب تألیف شده که همه‌ی ابواب آن مهم است اما در حوزه‌های علمیه‌ی شیعه دو باب از آن هشت باب مورد توجه بیشتری واقع شده و به عنوان متن درسی قرار گرفته است که همان باب اول و چهارم است که باب اول پیرامون مفردات و احکام آن است و باب چهارم پیرامون احکامی است که کاربرد فراوان دارد و به تعبیر ابن‌هشام «فی ذکر احکام یکثر دورها ویقبح بالمعرب جهلها» و باب رابع همیشه مورد توجه بیشتری نسبت به ابواب دیگر بوده است. کتاب مغنی علاوه بر اینکه یک کتاب نحوی جامع و غنی می‌باشد یک کتاب معانی هم به حساب می‌آید، در کتاب مغنی‌اللبیب حدود یک پنجم معانی قرآنی مورد بحث واقع شده یا به آنها اشاره شده است.

وی در بخش دیگری از مقدمه کتاب شرحی جامع بر مغنی‌الادیب و مغنی‌الاریب آورده است:

این کتاب که یکی از متون تدریسی حوزه‌های علمیه‌ی شیعه بود به لحاظ مفصل بودن و تخصصی بودن آن به گونه‌ای که گویی به یک کتاب خارج نحو شبیه‌تر بود و بعضی از اقوال و نظریات جنبه‌ی کاربرد عمومی نداشت و اگر می‌خواست به عنوان یک متن فراگیر برای عموم طلاب تدریس شود موجب اطناب ممل می‌شد از حدود ۲۵ سال قبل در حوزه‌های علمیه‌ی شیعه تصمیم بر تلخیص این کتاب گرفته شد و بعضی از فضلاء حوزه با تلخیص این کتاب، کتاب مغنی‌الادیب را تألیف کردند و تا دو سال قبل، کتاب مغنی‌الادیب متن درسی بود اما حدود دو سال قبل مرکز تدوین متون کتاب مغنی‌الاریب که از برخی جهات خلاصه‌تر از کتاب مغنی‌الادیب است را به عنوان متن درسی جایگزین مغنی‌الادیب کرد.

نویسنده کتاب شرحی جامع بر مغنی‌الادیب و مغنی‌الاریب در ادامه می نویسد:

حقیر حدود چهارده دوره کتاب مغنی را تدریس کرده‌ام و چون در سالهای اخیر کمتر توفیق تدریس این کتاب را پیدا کرده‌ام برخی مدیران مدارس و بعضی اساتید محترم و طلاب بزرگوار تقاضا کردند که یافته‌های تدریس این سالها را به رشته تحریر در آورم و خداوند توفیق داد که بتوانم آنچه از تدریس این کتاب ارزشمند در این سالها بدست آورده‌ام را در قالب «شرحی جامع بر مغنی‌الادیب و مغنی الاریب» در اختیار طلاب علوم دینی و علاقمندان به این رشته قرار دهم امید است که مورد استفاده واقع شود. قبل از هر چیز از لغزش‌های احتمالی در این اثر از همه‌ی شما عذر خواهی می‌کنم و با جان و دل پذیرای نظرات شما عزیزان می‌باشم.

کتاب شرحی جامع بر مغنی‌الادیب و مغنی‌الاریب با ۵۴۲ صفحه وزیری در شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۰۰ هزار تومان منتشر شده است.

رضا مطهری

مرکز چاپ و انتشار کتابستان در راستای ارائه خدمات چاپ و انتشار کتاب، فعالیت خود را از سال 1393 به عنوان یکی از بزرگترین مراکز این کار در ایران آغاز نموده است. 

مجموعه کتابستان از شما در راستای ارائه خدمات چاپ و انتشار کتاب دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

  • ارتباط با ما (از ساعت 8 تا 22)

    09145874352 آقای مطهری
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *